PSE85-600-70 45kw ABB Frequency Converter Plc Programming Controller Module
Boxun (Hong Kong) Technology Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ABB
Model Number : PSE85-600-70
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Delivery Time : 3-7 days
Packaging Details : Original packaging
Brand : ABB
Product type : Frequency Converter
Application scenarios : Industrial Automation
Condition : 100% New Original
Warranty : 1 Year
Service : One-stop Service
Lead time : 3-5 Days
Shipping By : DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
Contact Now
1. Main Specifications
Rated Frequency (f) 50/60 Hz
Main Circuit 50 / 60 Hz
Rated Operational Voltage 208 ... 600 V AC
Analog Outputs 4…20 mA
Rated Control Circuit Voltage (Uc) 24 V DC
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
257 MM 288 MM 178 MM
Packaging Level 1 Gross Weight 3.3 Kilograms
2. Key Selling Points
  1. 45 kW High-Efficiency Active Front End (AFE) System:The PSE85-600-70 is configured for 45 kW output, featuring advanced Active Front End (AFE) technology that enables bidirectional power flow and four-quadrant operation—ideal for applications requiring regenerative braking.